Gelin Diyeti

2 Ağustos 2013 Cuma
Bu kadar normalin üstünde ve telaşlı zaman diliminde kolay ve etkili bir kilo verme ve koruma yöntemi bulmalısınız. Böylece düğün resimlerine baktığınızda keşke zayıf olsaydım ne derece da şişman çıkmışım hayıflanmalarınız olmayacak.
Basit karbonhidratları azaltın… Beyaz şeker, ak un basit karbonhidrat içerir ve emilimi çok hızlıdır. Vücutta çok çabuk enerjiye dönüşür ve fazlası yağ olarak depolanır. Besin kalitesi de oldukça düşüktür, boş enerji kaynağı olarak adlandırılır. Günlük enerji ihtiyacının kaliteli besin kaynaklarından karşılanması sağlık açısından her halükârda daha olumlu olur. Bu çok önemli ve normalin üstünde zaman diliminde ak şeker ve şekerli besin tüketiminin azaltılması kilo almamak ve kolay verebilmek açısından çok önemli artı değere sahiptir.Öğünlerinizin glisemik indeksini düşürün… Glisemik indeks, bir besinin kan şekerini ne derece ve ne hızda yükselttiği ile ilgili bir terimdir. Glisemik indeksi yüksek olan besinler kan şekerini hızlı yükseltir ve hızlı düşürürler. Bu durum, iştah hissinin artmasına sebebiyet olur ve ölçü kontrolü zorlaşır. Bu sebeple, basit karbonhidratlar yerine öğünlerde kuru baklagil, sebze, tam buğday ekmeği, makarna gibi kompleks karbonhidratlar gerekli ölçüde yer almalıdır.
Doymuş yağ tüketimine bir son verin… Tereyağı, kaymak, kuyruk yağı gibi hayvansal kaynaklı yağlar, doymuş yağ kaynaklarıdır. Doymuş yağların kalp sağlığı üzerinde yarattığı olumsuz etkiler araştırmalarca kanıtlanmıştır. Sofrada, doymuş yağ kaynakları yerine sıvısalyağlar tercih edilmelidir.
Protein kaynaklarını doğru kullanın…
Et ve süt ürünleri, hayvansal protein kaynakları; sebze, tahıl ürünleri ve kuru baklagiller bitkisel protein kaynaklarıdır. Günlük protein ihtiyacının yarısından fazlası hayvansal kaynaklı proteinden yarısından azı ise bitkisel kaynaklı proteinden sağlanmalıdır. Bu dengeyi sağlamanın en kolay yolu, öğünlerde hayvansal ve bitkisel kaynaklı proteinlere bir arada yer vermektir. Et, sebze, ekmek grubu, sebze öğünlerde bir arada bulunmalıdır.
Lifler önemlidir, ihmal etmeyin…
Doğkırmızı yapıda lif içeren besinler tercih edilmesi düğün telaşınızın olduğu normalin üstünde zamanlarda sindirim sisteminizin destekçisi olacaktır. Lifler, midede dolgunluk yaratarak tokluk hissinin uzamasını sağlarlar. Besinlerin sindirim hızını yavaşlatırlar ve böylece kan şekerinin dengelenmesinde etkin rol oynarlar. Lifler veya diğer tanımlamayla posa; barsaktan zararlı maddelerin atılmasını sağlayarak kolon kanserine yakalanma riskini de azaltır ve barsaklarda su tutulmasını sağlayarak, kabızlıktan korurlar. Bu faydalarının yanı sıra, kolesterolü düşürücü etkileri olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, lif içeren besinlerin enerji içeriği daha düşüktür. Sağlıklı ve yararlı lif alımını sağlamak açısından çiğ salatalara, sebze ve kurubaklagil yemeklerine yer vermeniz, ak ekmek yerine tam buğday unundan yapılmış ekmek yemeniz ve meyve tüketiminizi arttırmanız gerekli olacaktır.

Su içmeyi sakın unutmayın…
Vücudumuzun yaklaşık % 60’ı sudan oluşmaktadır. Su, vücudumuzun işlevlerini doğru sürdürmesi açısından gereklidir. Bir yetişkinin günde yaklaşık 8-10 su bardağı su tüketmesi gerekir. Su, yarattığı doygunluk hissi ve vücutta oluşan yıkım ürünlerini vücuttan uzaklaştırması nedeni ile zayıflamak isteyenler açısından oldukça önemlidir. Ne kadar düzenli ve sürekli su içerseniz vücudunuz o kadar sağlıklı olur. Düğün öncesi bu normalin üstünde ve dengesiz dönemde gerekli su içmek doping etkisi gösterir.
Tuz tüketiminde aşırıya kaçmayın…
Gereğinden fazla tuz tüketimi tansiyonunuzun yükselmesine, ödem seviyenizin artmasına sebebiyet olabilir. Ödem ne derece yüksek olursa kendinizi o kadar yorgun hissedersiniz. Yemeklere ekstra tuz ilave etmeden makul miktarlerde tuz kullanın.
Gelin Diyeti
Sabah uyanınca 1 saat içinde kahvaltı yapmalısınız.
Kahvaltıdan önce
• 1 su bardağı ılık su
• 1 su bardağı kadar daha soğuk su
Sabah
• 1 su bardağı süt
• 1 dilim peynir
• 1 dilim ekmek
• Bol yeşillik ve çiğ sebze
Ara öğün
• 1 sayı kabuklu elma
Öğlen
• 1 avucunuzun büyüklüğü kadar ızgara veya haşlanmış et
• 1 avucunuzun dolusu makarna veya bulgur pilavı
• Yoğurt veya ayran
• Sınırsız salata ( az zeytinyağı ilaveli)
Ara öğün
• 1- 2 sayı taze meyve
• 1 avuç yağlı kuruyemiş ( fındık, fıstık, badem, ceviz)
Akşam
• 1 tabak sebze yiyeceği
• 3-4 yemek kaşığı haşlanmış buğday
• 1 su bardağı yoğurt
• Bol salata ( az zeytinyağı ilaveli)
1200- 1400 kal içeren bu diyet düğün öncesi dönemi maksimum verimlilikte ve kolay geçirmenizi sağlayacağı gibi kilo vermenizi de sağlar.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
 
 
 
Copyright © Diyetteyim Ben
Fazla kilolarınızdan kurtulmak için lida zayıflama hapı kullanın. kullanmaktır.
Fazla olan kiloları vermek yani zayıflama sağlığınıza yapabileceğinz en büyük yardımlardandır.
fx15 rephair formoline epila tüy dökücü indir diyet zayıflama