Kuşburnu çayı grip ve nezleyi tedavi ediyor!

31 Temmuz 2013 Çarşamba
Antioksidan etkili Kuşburnu Çayı ile kışı sağlıklı geçirin
Kuşburnu meyvelerinin zengin içeriğiyle kuvvetli antioksidan etkiye içerdiği deneysel çalışmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

C vitamini bakımından en zengin kaynaklarından biri olan kuşburnu; A, B1, B2, K, P vitaminleri gibi bir çok minerali bünyesinde bulundurur.

Soğuk algınlığının doğkırmızı tedavisi!
Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, kuşburnu meyvesinin faydalarını; "C vitamini ve polifenolik içeriği nedeniyle soğuk algınlığının tedavisine koruyucu ve yardımcı olarak yaygın bir biçimde kullanılmaktadır" şeklinde açıkladı.

Grip ve nezleye karşı etkili!
Antioksidan etkili kuşburnu çayı kış günlerinde C vitamininin yanında yangı (iltihap) giderici etkisi soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi enfeksiyonlu sağlık sorunları açısından de etkilidir.

Romatizma ve eklem ağrılarına birebir!
Kuşburnu meyvelerinin faydası bunlarla da sınırlı değil. Son yıllarda yapılan araştırmalarla mucizevi kuşburnu meyvesinin romatizma ağrıları ve özellikle ileri yaşlarda yaygın olarak karşılaşılan eklem kireçlenmesinde (osteoartrit) yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Kuşburnu meyvesinin özütlerinden alınan bileşenler eklemlerde hasar oluşturan iltihap miktarını azaltmakta etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Basur tedavisinde de etkili!
Ayrıca bu fenolik bileşenlerin iltihap giderici özelliğiyle basur tedavisinde de son derece etkili ve şikayetleri hafifletmede önemli rol oynadığı görülmüştür. Böbrek üstü bezlerini çok olumlu etkileyerek önemli hormonların üretimine destek sağladığı da bilimsel olarak ortaya konmuş faydaları arasındadır.

Kuşburnu çayını ne derece ve nasıl içmeliyiz
Kuşburnu meyvesinin bütün bu bahsedilen faydalarından en iyi biçimde yararlanabilmek açısından günde 3-4 defa kuşburnu çayı içilmesi ve kuşburnu çayı hazırlarken normal çay hazırlama şeklinden bunun yerine içerisinde bir bardak taze kaynatılmış suya poşet ilave edildikten sonra 10-15 dakika kadar ağzı kapalı olarak bekletmek gerekir. Daha etkin bir yarar sağlayabilmek açısından çayın daha normalin üstünde derişimde hazırlanması (2-3 poşet ile) idealdir.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
 
 
 
Copyright © Diyetteyim Ben
Fazla kilolarınızdan kurtulmak için lida zayıflama hapı kullanın. kullanmaktır.
Fazla olan kiloları vermek yani zayıflama sağlığınıza yapabileceğinz en büyük yardımlardandır.
fx15 rephair formoline epila tüy dökücü indir diyet zayıflama