Nemlendirici seçerken buna dikkat edin!

12 Eylül 2013 Perşembe Güneş artık eskisi kadar dost değil bizlere; tüm canlılar açısından yaşam enerjisi olan güneş ozon tabakasının incelmesiyle birlikte neyazık ki artık bir tehlike unsuru haline geldi.

Yeryüzüne ulaşan ultraviyole radyasyonu miktarı arttı ve eskiden yeryüzüne yalnızca UVA ve UVB ulaşırken artık UVC radyasyonu da ulaşmaya başladı.
UVA kısa dalga boyludur cildin erken yaşlanması ve kırışmasına sebep olurken; UVB ve UVC nin ise deri kanseri riskini arttırdığını biliyoruz. Bu yüzden de yalnızca deniz ya da havuz kenarında güneşlenirken değil, günün her saatinde güneşten korunmamız büyük bir önem taşıyor. Dolayısıyla özellikle güneşe, yaz, kış direkt maruz kalan yüzümüze kullandığımız nemlendiricilerin güneşten koruma özelliği olması önemlidir.
Günlük kullanım açısından en az kaç faktörlü nemlendiriciler kullanmalıyız?

En az SPF 30+ olmalıdır. SPF( Sun Protection Factör) bir rakamla belirtilen bu özellik, ürünün cildi güneş hasarına karşı koruyabilme yeteneğini gösterir(Özellikle UVB ye karşı) Günlük kullanım açısından iyi bir nemlendirici; kokusuz, parfümsüz, nonallerjik ve en az SPF 30 + olmalıdır.
SPF özelliği olmayan günlük nemlendiriciler cilt lekelerine sebebiyet olur mu?

Evet! Güneşin istenmeyen bir diğer etkisi ise cildimizde istenmeyen lekelere yol açmasıdır.
Güneşten gelen UV ışınları derideki canlı hücrelere kötü etki verir. UV ışığına maruz kalan hücreleri korumak açısından hücrelerin etrafında olan melanositler(derimize rengini veren pigment yapımından sorumlu hücreler) çoğalmaya başlar ve deride koyu kahverengi renk değişimi(bronzlaşma) gözlenir. Yani güneşe maruz kalan derinin koyulaşması bir savunma mekanizmasıdır.Güneş koruyucu içermeyen nemlendiriciler ;cildimizi savunmasız bırakacağı açısından istenmeyen lekelere sebebiyet olurlar.
Araba kullanırken, sabah evden çıktığımızda, yürüyüş yaparken maruz kaldığımız güneş ışınları cilde ne derece zararlıdır?
Bizler güneşten korunmayı yalnızca tatil ve denizle sınırlandırıyoruz. Oysa günlük yaşamımızda farkında olmadan maruz kaldığımız güneş ışınları da aynı miktarde zaralıdır. Gün içinde maruz kaldığımız hasarın yıllar içinde oluşturacağı etkiyi total olarak düşündüğümüzde çok anlamlıdır.
Dolayısıyla ;özellikle güneşe direkt maruz kalan yüz,boyun ,ense,göğüs ,eller ve kollara evden çıkmadan önce güneş koruyucu uygulanması ;hem derimizin genç kalması , hem de ileride oluşabilecek deri kanseri riskini azaltmak açısından büyük önem taşır.
Amerikan Hastanesi
Dermatoloji Bölümü
Dr.Ayfer AydınMilliyet Sağlık

0 yorum:

Yorum Gönder

 
 
 
 
Copyright © Diyetteyim Ben
Fazla kilolarınızdan kurtulmak için lida zayıflama hapı kullanın. kullanmaktır.
Fazla olan kiloları vermek yani zayıflama sağlığınıza yapabileceğinz en büyük yardımlardandır.
fx15 rephair formoline epila tüy dökücü indir diyet zayıflama