Spinal anestezi sonrası baş ağrısı

24 Ağustos 2013 Cumartesi Spinal anestezi yönteminde omurilik etrafındaki dura adı verilen zarın içine anestezik ilaç verilerek hastanın belden aşağısını hissetmesi engellenmiş olur ve ekseri genel anestezi açısından durumu uygun olmayan hastalara uygulanır. Spinal anestezide bel bölgesinden dura zarına ulaşmak açısından küçük bir delik açılır ve katater adı verilen ince borudan ilaç dura zarının içine gönderilir. Fakat bu yöntemde epidural anestezideki gibi katater borusu bölgede bırakılmaz hemen çıkartılır ve bölge kapatılır…
Spinal Anestezi Sonrası Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?
Epidural anestezi yönteminde gerek görüldüğü zaman kataterden ek doz verilir, lakin spinal anestezi yönteminde katater bölgede bırakılmadığı, hemen geri çıkartıldığı açısından tek seferlik doz uygulaması mümkün haldedir. Kataterin hemen geri çıkartılmasındaki sebep ise beyin omurilik sıvısalsının sızma ihtimali bulunmasıdır. Bu sebeple ek doz imkanı spinal anestezide bulunmamaktadır. Spinal anestezinin etkisi çok çabuk başlamakta ve kısa sürede de geçmektedir. Hastalar bu yöntemin kullanıldığı operasyon sonrasında baş ağrısı çekmektedirler.
Spinal anestezi sonrası hissedilen baş ağrısının geçmesi açısından uzmanların önerisi bol bol su tüketmek ve kafein almaktır. Spinal anestezi sonrası baş ağrısını dindirmek açısından ağrı kesici ilaçlarında düzenli bir biçimde kullanılması önerilir. Ağrı kesicilerin düzenli kullanılması, bol bol sıvı alınması ve fazlaca aşırıya kaçmadan kafein tüketimi ağrının şiddetini azaltır. Ancak ağrının tamamen yok olması açısından yaklaşık bir hafta zamana ihtiyaç vardır.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
 
 
 
Copyright © Diyetteyim Ben
Fazla kilolarınızdan kurtulmak için lida zayıflama hapı kullanın. kullanmaktır.
Fazla olan kiloları vermek yani zayıflama sağlığınıza yapabileceğinz en büyük yardımlardandır.
fx15 rephair formoline epila tüy dökücü indir diyet zayıflama