Hangi yağ ile pişirmeli?

31 Temmuz 2013 Çarşamba
Kanola yağı? Zeytinyağı? Çiçek yağı? Mısır yağı? Eğer ne aradığınızı bilmiyorsanız, marketinizdeki çeşitler aklınızı daha da fazla karıştıracaktır. Yağ seçmek tüketmek pişirmenin önemli bir evresidir ve her şeyden önce katı yağlardan uzak durulması gerektiği bilinmelidir.

Yağ seçerken iki önemli nokta var; tat ve yanma noktası. Bazı pişirme yağları diğerlerinden daha hissedilir bir tada sahiptir; lakin siz de kullanacağınız yağın yemeğinizin tadında etkili olmasını istiyor iseniz rengi daha koyu olanlardan tercih edin.
Yanma noktası, yağınızın ısıtıldığında ‘tütmesine’ denk gelen derecedir. Eğer sote ya da kızartma açısından kullanılacaksa, yüksek yanma noktalı, rafine edilmiş ya da işlenmiş olan yağları tercih edin. Tat açısından zengin olanlara göre daha aleni renkli ve ucuz olurlar.

Bitki yağı daima kimyasallar aracılığı ile bitkilerden elde ed, ilen yağların karışımından oluşur. Aşırı derecede arıtıldığı açısından işlemler esnasında saflığı bozulur ve aleni renkli, tadı hafif, yüksek yanma dereceli olur.

Eskiden rapiska denilen ve kalp-damar hastalıklarına yol açabilen erusik asit içeren kanola yağı, artık hardal ailesinden bir bitki olan kolza tohumundan üretiliyor. Bitki yağı gibi nötr renkli ve yüksek yanma dereceli olsa da çok daha sağlıklı olduğu öngörülüyor ve kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşıyor.

Zeytinyağı, adından da belli olduğu gibi zeytinden üretiliyor ve tıpkı şaraplarda olduğu gibi zeytinin nerede ve hangi iklimde büyüdüğüne bağlı olarak tadı ve renginde değişkenlik gösterebiliyor. Yanma noktası ise üretildiği zeytinin içindeki asit oranına göre değişiyor.

Sızma zeytinyağı, zeytinyağı üretirken, zeytinin ezilmesinden hemen sonra sağlanan ve hiç bir işleme tutulmadan alınan yağdır. Asidi çok düşüktür, alışık olmayan insanlar açısından biraz ağır gelebilir, ama gerçek zeytin yağı budur.

Fındık yağı, hafif tadı ve aleni rengi ile tanınır. Yüksek ısı gerektiren pişirmelerde kullanılmak açısından idealdir. Sağlıklıdır, özellikle de kolesterol düşmanıdır.

Diğer bitki ve baharatların karışımıyla alınan özel yağlar ise tüketmek pişirmeye değil, yemeğin kendisine ekstra bir tat vermek ve son bir dokunuş açısından üretilir.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
 
 
 
Copyright © Diyetteyim Ben
Fazla kilolarınızdan kurtulmak için lida zayıflama hapı kullanın. kullanmaktır.
Fazla olan kiloları vermek yani zayıflama sağlığınıza yapabileceğinz en büyük yardımlardandır.
fx15 rephair formoline epila tüy dökücü indir diyet zayıflama