Diyet yaparken pasta yenmez !

4 Ağustos 2013 Pazar

‘Diyet yaparken pasta yenmez’ düşüncesi, zayıflamaya çalışanların önemli kuralları arasında. Bir dilim pastanın 450 kalori olduğunu hatırlatan Uzman Diyetisyen Serkan Tutar’a göre ise, diyete dost masum alternatifler yok değil

Pastaların yüksek kalorili besinler olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, “Çünkü pasta; karbonhidrat, protein ve yağı yapısında bulunduran bir besindir. Zengin içeriği ile en masum pastanın bir dilimi 450 kalori civarındadır. Yani günde 1200 kalorilik bir beslenme programı uygulayan birinin yaklaşık bir ana öğünüdür. Bütün bu nedenler yüzünden diyette pasta tüketmek bir günah olarak görülür” diyor.
Ancak diyete pasta ilave etmenin de yolları olduğunu belirten Tutar, bu konudaki önerilerini sıralıyor ve kalori bombardımanına maruz kalmadan pasta yemenin inceliklerini şöyle anlatıyor:
PASTA SEÇERKEN BUNLARA DİKKAT!
- İnce bir dilim almaya özen gösterin.
- Üzerinde kestane şekeri gibi ekstra kalori yüküne sebep olan malzemeler varsa ayırın.
- Meyveli pasta tercih etmeye çalışın.
- İnce hamurlu pastalara yönelin.
- Peynirle yapılan pastaların da kalorisinin en az kremalı pastalar kadar olduğunu unutmayın.
PASTA YEDİNİZ, DİYETİNİZ BOZULMASIN…
- 1 dilim pasta, beslenme programınızdaki ½ bardak süt, 2 dilim ekmek ve 1 boyut meyveye eşit gelir. Ara sıra kaçamak yapan biriyseniz, günlük beslenme düzeninden bu besinleri bir günlüğüne çıkartarak denge sağlayabilirsiniz.
- Pastaya hayır diyemeyenlerden ve bu sebeple sıklıkla diyeti bozanlardansanız, o zaman daha hafif seçenekler tercih etmenin veya mutfağa girmenin zamanı gelmiş demektir.
DİYETE DOST MASUM PASTA ALTERNATİFLERİ
- 1 dilim mozaik pasta.
- 1 dilim meyveli parfe.
- 1 dilim dondurmalı pasta.
- 1 dilim light cheesecake.
- 1 dilim light pasta.
EVDE MASUM PASTALAR YAPMANIN 5 PRATİK YOLU
- Beyaz un ile esmer unu karıştırın. Yaptığınız pastanın kalori değeri çok değişmese de, kan şekerinizi daha sağlıklı yükseltir.
- Şeker yerine granül tatlandırıcı kullanın. Tatlandırıcılar, şeker tadı veren kalorisiz/düşük kalori değerine sahip öğelerdir. Yaptığınız pastanın kalori değerini %40’a kadar azaltabilirler.
- Light margarin tercih edin. ‘Margarin, margarindir’ deyip geçmeyin. Pastanın kalorisini yükselten öğe aslında yağdır. Pastanızın kalorisini ciddi oranda azaltabilirsiniz.
- Kremasını light süt ile hazırlayın. Bu yolda, pastanın yağ içeriğini azaltarak kalorisinin düşük olmasına yardımcı olur.
- Çikolata yerine şekersiz çikolata veya taze meyve tercih edin. Çikolata hem şeker hem de yağ içerir. Şekersiz çikolata kullanarak veya en iyi seçim taze meyve kullanarak, hafif ve daha sağlıklı bir pasta hazırlayabilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
 
 
 
Copyright © Diyetteyim Ben
Fazla kilolarınızdan kurtulmak için lida zayıflama hapı kullanın. kullanmaktır.
Fazla olan kiloları vermek yani zayıflama sağlığınıza yapabileceğinz en büyük yardımlardandır.
fx15 rephair formoline epila tüy dökücü indir diyet zayıflama