Yumurtanın bozulup bozulmadığını nasıl anlarız?

24 Haziran 2013 Pazartesi

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezlerinden olan yumurta, içerdiği besin maddeleriyle sağlık açısından mütenevvi faydalar sağlayan ve günden mutlak suretle en az bir, en fazla da 2 sayı tüketilmesi önerilen yiyeceklerden bir tanesidir. Ancak yaz ayları geldiği zaman ne yazık ki yumurtalarda bozulmalar husule geliyor ve bozuk yumurtanın tüketilmesi durumunda da çeşitli sağlık problemleri kendini göstermeye başlıyor. Peki bir yumurtanın bozulup bozulmadığını anlamanın en etkili yolları nelerdir?

bozuk-yumurtayi-anlama-yontemleri

Bozuk yumurtayı anlama yöntemleri

Uzmanlar satın almış olduğumuz yumurtaların ömrünü uzun tutmak ve bozulmalarını önlemek adına, yumurtaları ambalajlarıyla birlikte buzdolabında saklanması gerektiğini altını çiziyorlar. Yumurtanın saklandığı ortamın ısısı ne derece düşük olursa, yumurtanın bozulma riski de o kadar düşer. Bir yumurta oda sıcaklığında 1 ay dayanabilirken, soğuk hava deposunda 4-6 ay kadar dayanabilmektedir. Yumurta oda sıcaklığında yumurta kabuğunda olan gözenekler giderek açılmaya ve bu gözeneklerden içeriye mikroorganizmalar girmeye başlıyor.

Uzmanlar yumurtayı dolapta saklamayı öneriyorlar lakin, kesinlikle yumurtayı yıkamadan saklamalısınız. Tavuk yumurtlarken yumurtanın kabuğu üzerinde dışkı bulunuyor ve bu dışkı da insanı hasta edecek mikroorganizmaları içeriyor, fakat aynı zamanda yumurta kabuğunda koruyucu bir tabakada yer alıyor. Yumurtayı yıkayarak dolaba koyduğunuz zaman dışkıyla birlikte bu koruyucu tabakada yok oluyor. Bu sebeple yumurtayı yalnızca yiyeceğiniz zaman yıkamalısınız.

]]>

Bozuk yumurta nasıl anlaşılır?

Bozuk yumurtayı anlamanın en kolay yolu, yumurtayı kırdıktan sonra sarısını incelemektir. Eğer yumurta kırıldığı zaman sarısı dağılıyorsa, o yumurta bozuk demektir. Yumurtaya dışarıdan bakarak bozuk olduğunu anlamak oldukça zordur. Bozuk yumurtayı anlamanın yollarından biri de dışarıdan bakıldığında tepesindeki boşluk kısmı artmış ise ve suya konulduğunda yumurta yukarı çıkıyorsa da yumurtanın bozuk olduğu anlaşılır. Çatlak yumurtalarda tüketilmemelidir.


Bir önceki Çiğ köfte yemenin zararları nelerdir? başlıklı konumuzda çiğ köfte ve zararları, çiğ köfte tüketmek zararlı mı ve çiğ köfte yemenin zararları hakkında bilgiler sunulmuştu.

]]>

0 yorum:

Yorum Gönder

 
 
 
 
Copyright © Diyetteyim Ben
Fazla kilolarınızdan kurtulmak için lida zayıflama hapı kullanın. kullanmaktır.
Fazla olan kiloları vermek yani zayıflama sağlığınıza yapabileceğinz en büyük yardımlardandır.
fx15 rephair formoline epila tüy dökücü indir diyet zayıflama